Poznaj przewagę prasy serwo Serii MX i SX firmy SIMPAC nad konwencjonalną prasą mechaniczną.
Napędy wysoko dynamiczne oraz rozwiązania automatyzacyjne mają kluczowe znaczenie dla pras mechanicznych.
Wiosną 2019 roku, firma Baumüller podpisała porozumienie o współpracy z producentem pras, firmą SIMPAC. Na mocy tego porozumienia Baumüller będzie dostarczać napęd oraz systemy automatyzacji dla nowych serii pras MX i SX.
„Dla nas jest to dalszy krok w kierunku ujednolicenia procesów, który nie tylko wpłynie na korzyść firmy SIMPAC. Oprócz bardzo wydajnej koncepcji napędu, w przyszłości nasi klienci będą również odnosić korzyści w zakresie konserwacji i serwisu,” wyjaśnia Bernd Moritz, dyrektor techniczny SIMPAC Inc. w Korei Płd. i dyrektor zarządzający SIMPAC Europe GmbH.
Kompletne rozwiązania z jednego źródła dla wysoce dynamicznych pras serwo.
W przyszłości Baumüller będzie dostarczał do pras SIMPAC wysoce dynamiczne silniki o wysoki momencie obrotowym jak również kompletną elektronikę i komputery przemysłowe, włączając oprogramowanie dla takich funkcji jak kontrola ruchu czy tworzenie krzywych.
Cały system składa się z silników DST2 o wysokim momencie obrotowym, które generują wysoki moment obrotowy nawet przy niskich prędkościach. Połączenie regulowanego zasilania z b maXX 5100 i kondensatorami jako zasobnikiem energii zmniejsza moc wyjściową zasilacza, a tym samym koszty energii. Koszty operacyjne są znacznie niższe niż w przypadku mechanicznych systemów magazynowania. Sam silnik jest obsługiwany przez wydajne moduły serii b maXX 5000.
Baumüller dostarcza również całkowicie okablowaną szafę sterowniczą. Wszystkie kluczowe komponenty, od sterowników napędów po sterowanie maszynami, mogą być dostarczane w ramach grupy Baumüller. Szafy sterownicze dostarcza Baumüller Dravinja, filia Baumüller w Słowenii specjalizująca się w obudowach maszyn i produkcji szaf sterowniczych. Baumüller zajął się również kompleksową konstrukcją układu napędowego. Najnowsza generacja potężnego b maXX PCC-04, skalowalnej, wszechstronnej platformy do wymagających zadań sterowania, służy jako system sterowania maszyną.
Kolejną zaletą koncepcji napędu z jednego źródła jest możliwość analizy systemu w przypadku awarii za pomocą zdalnej konserwacji. W razie potrzeby zdalny dostęp można wykorzystać do przeprowadzenia działań optymalizacyjnych, np. reparametryzacja sterowników. To rozwiązanie Przemysłu 4.0 przyczynia się do kompleksowej diagnostyki i wydajniejszego procesu eliminacji błędów, co skutkuje wyższą dostępnością instalacji i niższymi kosztami obsługi.
Innowacyjne napędy pras
Prasy serwo mają przewagę nad konwencjonalnymi prasami, w szczególności, jeśli chodzi o produktywność, jakość produktu i elastyczność. Dzięki wysokowydajnym napędom bezpośrednim i kompatybilnej jednostce sterującej, procesy pras serwo można zoptymalizować pod względem czasu cyklu, zużycia narzędzi, zużycia energii i zgodności ze środowiskiem.
Większa elastyczność
- Możliwa większa różnorodność produktu
- Dowolnie definiowalny profil ruchu: optymalne dopasowanie do procesu narzędzia
- Generowanie profili ruchu bezpośrednio na b maXX PCC-04 z intuicyjnym prowadzeniem użytkownika
Wyższa jakość produktu
- Produkcja skomplikowanych i wyszukanych form
- Regulacja prędkości, położenia i kierunku siłownika prasy
- Większa powtarzalność i precyzja
- Bezstopniowo konfigurowalna prędkość przetwarzania
Niższe koszty eksploatacji
- Niskie koszty konserwacji dzięki wyeliminowaniu drogich części zużywających się (np. sprzęgła)
- Oszczędne czasowo tworzenie optymalnych profili pras z przyjazną dla użytkownika biblioteką technologii
- Próba – docieranie narzędzi z różnymi prędkościami
- Produkcja i próby są możliwe na tej samej maszynie (nie są wymagane żadne maszyny testujące)
- Dalsze procesy są eliminowane dzięki możliwości dodania specjalnych funkcji do narzędzia (np. łączenie, gwintowanie)
- Ochrona części mechanicznych
- Dłuższa żywotność narzędzi
Efektywność energetyczna
- Wyższa ogólna wydajność systemu dzięki dokładnemu dozowaniu energii formowania
- Zużycie energii tylko podczas samej procedury prasowania
- Moc elektryczna jest znacznie niższa i znacznie tańsza w porównaniu z konwencjonalnymi rozwiązaniami ze względu na możliwość podłączenia obwodu pośredniego do modułu kondensatora

Nowa generacja pras serwo firmy SIMPAC o sile nacisku od 3.000 do 30.000kN.
Z lewej Seria MX, z prawej Seria SX.
Więcej informacji znajdziesz na stronie
https://ventor.pl/Produkty/prasy-servo/
Teskt źródłowy:
https://www.baumueller.com/en/industries/metalworking/servo-presses